/sites/default/files/styles/banner_image/public/default_images/inside-page-banner_2.jpg?itok=Ndps6qms

Committees

Advisory Committee

Tamer Başar
Professor of Electrical & Computer Engineering (chair) 

Renée Baillargeon
CAS Professor of Psychology 

Leon DeCosta Dash
CAS Professor of Journalism & Law

Martha Gillette
CAS Professor of Cell & Developmental Biology

Anthony Leggett
CAS Professor of Physics 

Michael Moore
CAS Professor of Law and Philosophy 

Gene Robinson
CAS Professor of Entomology 

Masumi Iriye
CAS Deputy Director, ex officio 

 


 

Research Appointments Committee

James D. Anderson
CAS Professor of Educational Policy, Organization & Leadership

Renée L. Baillargeon
CAS Professor of Psychology

Tamer Başar
CAS Director and Professor of Electrical & Computer Engineering

May R Berenbaum
CAS Professor of Entomology

Bruce C Berndt
CAS Professor of Mathematics

Antoinette Burton
CAS Professor of History

David M Ceperley 
CAS Professor of Physics

Leon DeCosta Dash
CAS Professor of Journalism and Law

Gary Dell
CAS Professor of Psychology

Matthew W Finkin
CAS Professor of Law

Eduardo H. Fradkin
CAS Professor of Physics

Martha U Gillette
CAS Professor of Cell & Developmental Biology

Nigel Goldenfeld
CAS Professor of Physics

Martin Gruebele
CAS Professor of Chemistry

Bruce Hajek
CAS Professor of Electrical & Computer Engineering

Anthony J Leggett 
CAS Professor of Physics

Harry Liebersohn
CAS Professor of History

Stephen Long
CAS Professor of Plant Biology

Michael Moore
​​​​​​​CAS Professor of Law and Philosophy

Catherine J. Murphy
​​​​​​​CAS Professor of Chemistry

Tere O’Connor
​​​​​​​CAS Professor of Dance

Gene E. Robinson
​​​​​​​CAS Professor of Entomology

Jay Rosenstein
​​​​​​​CAS Professor of Media & Cinema Studies

Jonathan Sweedler
​​​​​​​CAS Professor of Chemistry

Maria Todorova
​​​​​​​CAS Professor of History

Lou van den Dries
​​​​​​​CAS Professor of Mathematics

Dale J Van Harlingen
​​​​​​​CAS Professor of Physics

 


 

George A. Miller Programs Committee

The George A. Miller Programs Committee meets once each semester to assess applications to the CAS/MillerComm series of public events and the George A. Miller Visiting Professors, Artists, and Scholars Program.

Tamara Chaplin
​​​​​​​Associate Professor of History, Interim Chair

Timothy Bretl
​​​​​​​Associate Professor of Aerospace Engineering

Brian DeMarco
​​​​​​​Professor of Physics

Jon Ebel
​​​​​​​Professor Religion (term beginning August 2019)

Bill Hammack
​​​​​​​Professor of Chemical and Biomolecular Engineering

Masumi Iriye
​​​​​​​CAS Deputy Director, ex officio

Jamie Jones
​​​​​​​Assistant Professor of English (term beginning August 2019)

Jennifer Robbennolt
​​​​​​​Professor of Law

Valleri Robinson
​​​​​​​Associate Professor of Theatre